מהי אנהדוניה? ולמה דכאוניים לא עושים כמעט כלום?

פורום תמיכה נפשית, בו אתם יכולים לקרוא, לשתף, ולשוחח עם מתנדבי ער"ן

המנהלים: ערן תמיכה 1, רינה מנהלת פורום, ערן תמיכה 3

מהי אנהדוניה? ולמה דכאוניים לא עושים כמעט כלום?

הודעהעל ידי גוף עם אדם מת » 08 אפריל 2018, 13:47

מהי אנהדוניה?
ובכן רבים מכם מכירים אותה - גם אם לא בשמה.
אנהדוניה זה אחד מתסמיני הדיכאון, בעברית צחה - אי-נהנתנות, חוסר היכולת להרגיש הנאה.
אני חושב שזה לא מדוייק, כי רוב הדכאוניים כן מרגישים הנאה - פשוט ברמה מאוד נמוכה.

יש שני דברים שמניעים את האדם - הנאה וכאב.
בדיכאון מנגנון ההנאה נפגע, האדם כמעט ולא חש הנאה, ובמקרים קיצוניים - לא חש הנאה כלל.
לאלה מכם שחוו דיכאון - התחושה מוכרת.
לאלה שלא - אנסה לתאר איך זה מרגיש.

כאשר אדם אוכל מאכל טעים, מקיים יחסי מין, או עוסק בתחביבים שהוא אוהב - מופרש אצלו במוח הורמון שנקרא דופמין שגורם לו לחוש תחושה של הנאה.
לאדם הדכאוני, יש הפרעה במנגנון הזה - ולכן זה יתבטא פעמים רבות בחוסר תיאבון או חוסר חשק לביצוע תחביבים שהוא פעם אהב.

כל דבר בחיים שאנחנו עושים - אנחנו מחשבנים במודע או בתת מודע.
השאלה פשוטה, האם מה שאני אעשה יגרום לי ליותר הנאה ופחות כאב?
במידה והתשובה היא כן - סביר להניח שאדם יעשה את אותה פעולה.
מה שקורה בדיכאון, שרמת המאמץ עולה, ורמת התיגמול וההנאה פוחתת - לכן לאנשים דכאוניים אין כוח לעשות כלום.

ואמשיל את זה במשל.
אדם מוכן ללכת לעבודה יום יום למשך 8 שעות כי הוא יודע שכל שעה של עבודה הוא מרוויח 40 שקל, הוא מוכן לסבול עכשיו, להיות בעבודה במקום לבלות עם חברים, לראות סרטים, או לגלוש בים כי המשוואה בראש שלו עובדת כך.
אני אומנם סובל עכשיו ברמה מסויימת, אך כשתגיע המשכורת אני אהנה מאוד ואוכל לקנות לי בגדים ודברים שאני אוהב - ולמען ההנאה העתידית אני מוכן לסבול בהווה.

אצל הדכאוני זה קצת שונה.
הוא לא חושב שבעתיד הוא כל כך יהנה מהמשכורת, רמת ההנאה שהוא צופה ממנה מאוד נמוכה (אם בכלל...) ולעומת זאת רמת המאמץ הנפשי שכרוך בכל פעולה דורשת מהדכאוני המון כוחות, וכשהוא מכניס את הנתונים למשוואה בראשו, לא משתלם לו, רמת הסבל והמאמץ גבוהים בהרבה על ההנאה שהוא יפיק, ולכן הוא מעדיף להמשיך לשקוע בדיכאון ולעשות כמה שפחות.

ואם נכניס נתונים חומריים למשוואה, אז אדם מוכן לעבוד בשביל 40 שקל לשעה בעבודה שדורשת ממנו מאמץ ברמה 3.
אך האם הוא היה מוכן לעבוד בשביל חצי שקל לשעה בעבודה שדורשת ממנו מאמץ ברמה 30?
רוב האנשים הנורמטיבים לא היו מוכנים.
בעניינים חומריים - כולם מבינים את המשוואה, ולהיפך, מי שלא יבין וימשיך להשקיע כזה הרבה מאמץ בשביל כל כך מעט כסף - יסתכלו עליו כפראייר וכאדם טיפש.
לעומת זאת כשמדובר בהשקעה ותיגמול נפשיים - רוב האנשים אינם מבינים.
לפחות אלה שלא חוו את זה.

ככל שהדיכאון של האדם ברמה גבוהה יותר, כך המאמץ שנדרש ממנו לבצע פעולות פשוטות גבוה יותר - לא המאמץ הפיזי, המאמץ הנפשי.
ויחד עם זאת, במקום שהתיגמול וההנאה יעלו - הם צונחים לרמה אפסית.
פלא שדכאוניים לא עושים כמעט כלום?

אני מקווה שעכשיו אתם מבינים את האדם הדכאוני הקרוב אליכם טוב יותר, שאתם מבינים שיש הגיון בהתנהגותו הלא הגיונית, ואולי אחרי שתבינו אותו - תוכלו לעזור לו.

מאחל לכם רק טוב.
גוף עם אדם מת

חזור אל ער"ן - פורום פתוח

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 37 אורחים