הפרעת נפש או אי-התאמה חברתית?

פורום תמיכה נפשית, בו אתם יכולים לקרוא, לשתף, ולשוחח עם מתנדבי ער"ן

המנהלים: ערן תמיכה 1, רינה מנהלת פורום, ערן תמיכה 3

הפרעת נפש או אי-התאמה חברתית?

הודעהעל ידי סלבה » 03 דצמבר 2017, 10:33

שלום לכולם
לצערכם אני עדיין בחיים ואפילו פותח שירשור או מונולוג משלי בפורום (בתור דבר שמחה עבורכם אני בזמן אחרון סובל נורא מהתקפי חרדות). אני מתנצל בפני מנהלי הפורום על ניצולו למטרת ביקורת על חברה ישראלית.
פסיכיאטריה ישראלית היא מאפיינת כל בן אדם בצורה dichotomy: נורמטיבי או חולה\מופרע. אני סבור ש יש עוד גוון בתפיסת החברה: אי-התאמה. זה מישהו שנולד לא בזמן שלו וכתוצאה אינו יכול להשתלב בחברה. אנשים מסוג זה מוגדרים מייד כמופרעי נפש (כי התנהגותם מוזרה ורעיונות שלהם מוזרים ותפיסת עולם מוזרה). חברה ישראלית זורקת אותם לשוליים שיתפגרו אי-שם רחוק מהעין. במקרה גרוע הם נכלאים במוסדות בריאות הנפש ועוברים טיפולים כמו הלם חשמלי ע"מ להוריד תפקוד מוחי שלהם לרמת חצי צמח.
הישראלי המצוי יכול לשאול - "רק רגע, האם מחשבות אובדניות או ניסיון להתאבד זה לא מחלת או הפרעת נפש?" מבחינתו אובדניות זו מחלה שחייבים לטפל.
הבה נשאל איך אנשים מגיעים לאובדנות (נציין ש אובדנות , חרדות ודיכאון זו שלישישה שתמיד הולכת ביחד)? אנחנו כ hominids חיים בקבוצות ואם מישהו נזרק מהקבוצה (בגלל אי-התאמה) הוא נכנס כמובן בדיכאון (בדידות חברתית). מבחינת population מי שנזרק או מבודד הוא מייותר לאבולוציה וע"מ לא להפריע ולא להתחרות על שטח מחיה באותו individual נפתח מנגנון חיסול עצמי (אובדנות). זו הדרך בה חברה ישראלית "מחסלת" אנשים מוזרים : בדידות חברתית --> קושי כלכלית --> דיכאון --> חרדות --> אובדנות.
חברה ישראלית לא מסוגלת לקבל מישהו עם דעות מוזרות ושונות. אבל תולדות האנושות מלמדת שאנשים כאלו מוזרים או מופרעים ותמהוניים הם מפתחים טכנולוגיות מהפכניות.

חברה ישראלית פותרת בעיות ע"י מיאון לדבר עליהן. במיוחד ח"כים שלנו חושבים שאם לא לדבר על יוקר המחיה הבעיה תיעלם. לצערי ההפך הוא נכון. זה מזכיר לי את פילוסופיה Berkley - אם אני לא מסתכל על על הירח אז הוא אינו קיים וכאשר אני מרים ראשי אז הירח חוזר להתקיים. חייב לציין ש Berkeley היה מבין את החולשתו של הארגומנט הנ"ל והוא הוסיף - הירח תמיד קיים כי אלוהים תמיד מסתכל עליו. כך עובדת כנסת ישראל וממשלות ישראל - באמצעות מיאון לדבר על בעיות. כדאי לתלות דיוקן של Berkley בכנסת ישראל.
סלבה

Re: הפרעת נפש או אי-התאמה חברתית?

הודעהעל ידי רינה מנהלת פורום » 03 דצמבר 2017, 10:53

סלבה שלום
טוב מאד שאתה מעלה פה נושא שאפשר לדון בו בפורום. בהחלט מותר ורצוי להביע דעות.
דבר אחד לא מקובל עלי, אף אחד לא מצטער שאתה עדיין חי. חבל שכתבת לצערכם, זה ממש לא כך.
ותעשה את הכל כדי להמשיך לחיות בלי שאתה או מישהו אחר יצטער.
יום טוב לך
רינה
רינה מנהלת פורום
מתנדב ער"ן

הודעהעל ידי סלבה » 03 דצמבר 2017, 11:42

@רינה

לפי ריטואל המקובל בחברה polite אני אגיד - תודה רבה רינה על התמיכה ואמונה בי.
לפני כמה זמן ראיתי סרט בו אריה תורף אנטילופה בהיותה חיה, מבחינה מוסר אנושי - זה אכזרי. אבולוציה לא מתייחסת למוסר אנושי, מונחים כמו אכזריות או זולתנות לא קיימים בתהליך אבולוציוני.
גם חברה אנושית היא תוצר של אבולוציה ואנו חיים לפי חוקי אבולוציה - מי שמייותר הוא חודל להתקיים, מי שנזרק מחברה - חודל להתקיים. אפשר להצטער עלי ואפשר לשנוא אותי אך זה חוקי אבולוציה.
בתאוריה זאת יש נקודה אחת - מה בקשר לקשישים ונכים אנחנו לא זורקים אותם במדבר ושוכחים, להיפך אנחנו עוזרים להם להתקיים בכבוד. אני חושב שתמיכה בקשישים ונכים זה גורם ליציבות חברתית (כי רובם נהפוך בשלב מסויים לקשישים ויש סיכוי שנהפוך גם לנכים) ולכן אנשים מצפים יחס הולם (כי קשישים ונכים הם שייכים לחברה אף כי הם נטל כלכלי). אנשים מופרעי נפש לא שייכים לחברה (אי-התאמה), הם זן אחר ומתייחסים כלפיהם בהתאם.
בחברות יותר נאורות יש התייחסות גם לאנשים תמהוניים כי ניתן להפיק תועלת רבה מהם.
סלבה

הודעהעל ידי יאירי » 03 דצמבר 2017, 22:58

סלבה יקר,
אני מצטרף למה שרינה כתבה, אף אחד לא מצטער שאתה חי, ועצוב שכתבת 'לצערכם', כולם דווקא שמחים שאתה פה, ומצער אותי שאתה סובל מהתקפי חרדות.
אתה נשמע אדם מאוד חכם ומעניין וכיף לי לקרוא אותך ולהכיר.

יאירי
יאירי

הודעהעל ידי ערן תמיכה 102 » 04 דצמבר 2017, 09:01

היי סלבה, מוזמן להמשיך לכתוב פה. מעניין לקרוא את מה שאתה כותב ואת המחשבות שלך, זה גורם לחשוב על החברה שלנו ועל הדרך שבה אנחנו עובדים.
אמיר
ערן תמיכה 102
מתנדב ער"ן

הודעהעל ידי סלבה » 04 דצמבר 2017, 12:03

יש כאן אי הבנה סימנטית - בשבילי "לצערכם" מתורגמת כ "לצערי של רובם" ולא "כולם".
הניסיון שלי להתחבר בכמה קבוצות של וואטספ מלמד ש אני רוכש רק שנאה וקללות. ולא תהיה תגובה אחרת על ביקורת חריפה שלי של חברתכם. לכן אני מאוד מעריך מנהלי הפורום על סובלנות כלפי.

לפני כמה זמן הייתה הפגנת חרדים בירושלים עם שלטים "נמות ולא נתגייס". הם מקבלים משכורת נאה מ המדינה דרך ישירה ודרך הסכמי קואליציוניים חרף שנאתם של אותה מדינה. המצב הוא אבסורדי, זה כמו לשלם לחזבולח על התכוננות למלחמה הבאה איתנו. האם זה לא מראה על חולניות החברה? יש ילדים עם ניוון שרירים שמדינת ישראל מסרבת לרכוש תרופות עבורם (כתוצאה הם נידונים למות) אך מעבירה מיליונים לעמותות חרדיות.
אני גם מותח ביקורת על המדינה אומנן לא כל כך קיצוני אך לא מקבל גרוש עבור הביקורת, להפך המדינה רק גוזלת ממני כסף דרך מס הכנסה, מע"מ וכו. יש אומרים זה תהליך ארוך לשלב את החרדים למעגל עבודה. שטויות! כי קצב הריבוי שלהם הוא 7.4 (הכי גבוה בעולם ) , בביולוגיה תופעה זו נקראת reproductive madness

אין שום יכולת להתמודד עם קצב גידול כזה גבוה. שום חברה לא מסוגלת להחזיק מעמד, חרדים מביאים לקריסה של מערכות רווחה, בריאות, תוכניות פנסיוניות וכו. לדוגמא חרדים ברובם לא עובדים (לא לחשב עבודות סרק בתוך קהילות שלהם) וכתוצאה לא משלמים מס בריאות אך מקבלים טיפול. כתוצאה מערכת בריאות קורסת, אין מיטות, חולים מחכים שעות עד שמישהו יגיש טיפול. אין מספיק כוח אדם מוסמך.

חרדים גוזלים עתידם של ילדיכם!!!
סלבה

הודעהעל ידי סלבה » 07 דצמבר 2017, 10:31

הינה דוגמא קלסית לרמאות חרדית - חוק סיעוד שהתקבל בכנסת. כמעט לכל מי שעובד יש ביטוח סיעודי פרטי או "משלים" של קופת חולים. חרדים לא רוכשים ביטוחים סיעודיים (זה יקר) אך כבני אדם גם הם לפעמים זקוקים לטיפול סיעודי. מי יממן טיפול סיעודי לאוכלוסיה חרדית שמתרבה בקצב מסחרר? אנחנו (או מי שעובד ומשלם מס בריאות) נשלם להם את טיפולים סיעודיים. נפריש יותר למס בריאות. החוק סיעוד לא נועד להקל על יוקר המחיה או לשפר איכות מערכת בריאות , המטרה אמיתית של החוק היא לגזול כסף מ אלה שעובדים ע"מ לממן אוכלוסיה חרדית.
אברכים יודעים היטב איך להוציא כסף מביטוח לאומי ויש להם המון זמן, על כל שבר הם יוציאו עשרות אלפי שקלים. הם מרגישים סבבה בסניפי ביטוח לאומי , כמו דגים במים.

אני ניסיתי פעם להוציא מהשהו מביטוח לאומי אך קיבלתי כזה התקף חרדה שבקושי ברחתי משם. יש לי חרדת ביטוח לאומי. מי שצועק יותר מקבל יותר. בכל מקרה זה כבר לא משנה , מדינת ישראל בתחילת הקריסה: כל מי שיכול דואג לקבל אזרחות זרה בשבילו ולבני משפחתו, גלי שביתות בדרך וכו. ושוב כמו בשנות 90 בבר"מ אני נידון לצפות על להתפרקות של מדינה, הבעיה ש אינני אוהב לצפות מבפנים, עדיף מבחוץ.
סלבה

הודעהעל ידי סלבה » 10 דצמבר 2017, 10:51

השכלה או חינוך היא בסיס וסיבה ליציבות ושגשוג של כל חברה. לא אוצרות טבע ולא היעדר אוייבים בגבולות גוררים לצמיחה כלכלית וחברתית אלא רמת אינטליגנציה של אזרחים.
הבה נסתכל על מערכת חינוך ישראלית, לפי מבחני פיז"ה בינלאומיים אנחנו מדשדשים איפשהו בסוף אף כל שנה משרד החינוך עורך מסיבה ומדווח על הישגים מרשימים. קודם כל כל מערכת לא יכולה לבדוק את עצמה - זה עקרון פילוסופי. רק מבחוץ ניתן לבקר ולבדוק מערכות כמו חינוך. איך מקבלים תוצאות מרשימות של הישגים - מורידים קושי של בעיות, מבטלים פרקים שלמים במתמטיקה. מקצועות כמו פיזיקה וכימיה כמעט לא מלמדים בארץ (איך אפשר להיות רופא מקצועי ללא ידע עמוק בכימיה אורגנית).
גם לימודים מקצועות כמו מתמטיקה, פיזיקה וכימיה היא נעשת בצורה טכנית (מלמדים לקמבן סמלים) במקום סימנטית. תלמידים של 5 יחידות מתמטיקה רובם יודעים לשחק עם לוגריתמים איך אין להם שמץ של מושג מה זה לוגריתם.
מערכת חינוך ישראלי של היום לא מקנה לדור צעיר שום כלים להשתלב לפיתוח טכנולוגי, היא משאירה אותם בורים עם אגו גבוה.

מה לעשות? במילים פשוטות להעיף חצי ממורי מתמטיקה ופיזיקה, הם בעצמם לא יודעים חומר שמלמדים. לפנות להיי-טק ישראלי ולמשוך מהנדסים עם ניסיון ולשלוח אותם לב"ס. אני מניח שלא מעט מהנדסים בגיל 40-50 פלוס יסקימו ללמד מקצועות כמו מתמטיקה ופיזיקה. הילדים שלכם רק ירוויחו כי המורים חדשים רגילים להתייחס לעבודתם בצורה רצינית ושונאים הסתדרות (אין שביתות).
זה יעבוד בתנאי ש מערכת חינוך תפטר חלק גדול ממורי מתמטיקה ופיזיקה - פשוט יקחו מבחן רגיל שמעבירים ל 5 יחידות ולפחות חצי מהמורים ייכשלו.
האם היה מקרה אחד בתולדות מדינת ישראל שפיטרו מורה בשל חוסר מקצועיות שלה? לא, מזה נובע שכל המורים במדינת ישראל הם מלאכים עם כנפיים וחובבני מתמטיקה ופיזיקה? בהיי-טק כל הזמן מפטרים עודים שלא מצליחים או לא מתאימים (חוץ מ אלביט). אחרת חברות היי-טק ייסגרו (דוגמא קלסית -חברת צורן). לפטר אנשים זה מהלך אכזרי אך נחוץ . משרד החינוך ביחד עם הסתדרות מורים הפכו רוב בתי ספר בארץ לבית גידול לבורים.
סלבה

הודעהעל ידי ערן תמיכה 102 » 11 דצמבר 2017, 09:28

היי סלבה. אני קורא את הביקורת החזקה שיש לך על החברה הישראלית. על חלק מהדברים שאתה כותב אני מאמין שהרבה אנשים יסכימו (מבין שלא כולם מהניסיון שלך). זה מצער אותי שאתה מרגיש שעכשיו אתה צופה שוב בתהליך התפרקות של מדינה. קראתי שוב את הכותרת של השרשור ואני חושב שזאת שאלה רלוונטית מאוד, שהרבה פעמים הגבול בין הפרעת נפש לבין אי התאמה חברתית דק. מוזמן להמשיך לכתוב פה. אמיר
ערן תמיכה 102
מתנדב ער"ן

הודעהעל ידי סלבה » 11 דצמבר 2017, 13:02

צודק , ההבדל בין הפרעת נפש ו אי התאמה חברתית לא מוגדר היטב. לכן אינני בטוח אם אני מופרע נפש או לא מתאים חברתית, אף כי אני נוטה להאמין שאני בקבוצה שניה.
כך או אחרת אני מחוץ לחברה (כלומר מנותק מהחברה) וזה נותן לי כיוון ראייה מיוחד על החברה.
מה שבולט במגינת ישראל היא חוסר כל תכנות אסטרטגי לתקופת 5-10 שנים. פוליטיקאים חיים מקדנציה לקדנציה עם מטרה אחת לשרוד ולכן חשיבה אסטרטגית לטווח ארוך לא מעניינת אותם.
מדינת ישראל נמצאת במצוקת מים בשל חורפים שחונים. מפלס כינרת מגיע לקו שחור, בקצב כזה כינרת בקרוב תהפוך לביצה עם כל השלכות אקולוגיות ובריאותיות. במצב כזה מצפים ממשלת ישראל לנקות צעדים לא פופולריים,כמו לסגור פעילות שטיפות מכוניות. מקסימום שני דלי מים מתאימים לשטוף רכב ולא 15 דליים ש מתבזבזים בתחנת שטיפת מכוניות, לאסור בניית בריכות בחצרות בתים. כי עכשיו יש שיגעון כולם בונים בריכות (צופים סרטים אמריקיים שלכל בית יש בריכה), להטיל היטל על תושבים שיש להם בריכות. אם לא ינקטו צעדים לא פופולריים מחירי פירות וירקות יעלו שבעתיים (מים מותפלים עולים הרבה יותר ממי גשם). לא כנסת ולא ממשלת ישראל דואג על מצב משק המים. הם במשחקי הישרדות. מה מעניין אותם רק סקרים. עניות ידע של ח"כים ושרי הממשלה נותנת הזדמנות טובה להיכנס לספר שיאים של גינס. הכי טוב כנסת והממשלה יכולים לעשות הוא לא לעשות כלום.
סלבה

הבא

חזור אל ער"ן - פורום פתוח

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 13 אורחים