ד"ר עדנה גרין על דרכי סיוע לנוער במצוקה

פורום תמיכה נפשית, בו אתם יכולים לקרוא, לשתף, ולשוחח עם מתנדבי ער"ן

המנהלים: ערן תמיכה 1, רינה מנהלת פורום, ערן תמיכה 3

ד"ר עדנה גרין על דרכי סיוע לנוער במצוקה

הודעהעל ידי רינה מנהלת פורום » 04 פברואר 2015, 07:25

ביום שלישי ה10.2.15 בין השעות 19:00-21:00 תתארח בפורום ד"ר עדנה גרין. עדנה היא עובדת סוציאלית שהתמחתה בנושא נוער במצוקה ובמצבי סיכון שונים. תוכלו להציג שאלות על נשירה וניתוק מבית ספר, מסגרות המטפלות בבני נוער נושרים (בעיקר בירושלים אבל גם בשאר חלקי הארץ), פרוייקטים התנדבותיים לנוער בסיכון ושאלת הגיוס לצבא.
אתם מוזמנים להציג שאלות כבר עכשיו, השאלות יועברו לעדנה והיא תענה עליהם ב10.2 וכמובן תוכלו להכנס לפורום בתאריך זה ולהציג שאלות והיא תענה מיד.
רינה מנהלת פורום
מתנדבת ער"ן
רינה מנהלת פורום
מתנדב ער"ן

שאלה של יפעת

הודעהעל ידי רינה מנהלת פורום » 04 פברואר 2015, 07:26

שלום ד"ר גרין
הפעם אני רוצה לשאול פה שאלה שהיא לא בעיה שלי.
לחברה שלי מהילדות יש אח בן 16 בערך. היא לא מזמן סיימה צבא ועובדת וגרה לא בבית של ההורים. הוא גר בבית אבל שם יש הרבה בעיות. אבא שלו ממש אלים, בעיקר הוא מקלל וצועק ומטיל עליו עונשים כמו להחרים לו את האייפון ,לא להרשות לו לצאת ובטח לא להביא חברים הביתה. הוא הפסיק ללמוד בבצפר שם היו לו תמיד בעיות. בהתחלה הוא עבד בכל מיני עבודות עכשיו פחות. אני יודעת שהוא מעשן ומתחבר לחבר'ה ממש לא טובים. חברה שלי היא היחידה שמצליחה לדבר איתו ומנסה לעזור לו בעבודה ומנסה להרגיע אותו. לפעמים הוא גם בא לישון אצלה כשבבית של ההורים יש יותר מדי באלאגנים. בגלל שהיא ממש חברה טובה אני רוצה לעזור לה. בדיוק ראיתי את ההודעה שהתפרסמה פה וחשבתי לשאול מה אפשר להציע לחברה כדי לעזור לאחיה. יש אולי מסגרת שיכולה לטפל בו, ולמצוא מקום שבו הוא יכול ללמוד או לעבוד לפני שהוא ידרדר? אני מכירה אותו , הוא בחור ממש חכם וכשלמד תמיד הצליח בלימודים. רק בשנה האחרונה חלה ההדרדרות. וחבל, א5ני יודעת שהוא רוצה להתגייס אבל איך שהוא עכשיו חברה שלי מאד דואגת שלא יגייסו אותו.
אשמח אם תתני לי רעיונות שאעביר לחברה שלי.
תןדה
יפעת
רינה מנהלת פורום
מתנדב ער"ן

שאלה של ולדי "עזרה בגיוס"

הודעהעל ידי רינה מנהלת פורום » 05 פברואר 2015, 22:32

שלום
אני בן 17 וחצי ורוצה להתגייס אבל כבר יותר משנה אני לא לומד בבית ספר כי היו לי בעיות סם בלימודים וגם לא הסתדרתי בחברה.העבירו אותי לבית ספר אחר אבל גם שם לא הסתדרתי.ההורים שלי כבר התייאשו ממני.אבא שלי אומר שלא יצא ממני כלום. ראמא שלי עובדת כל היום היא אחות בבית חולים.אז כשאני בבית זה כל הזמן סרטים עם אבא.יש לי כמה חברים שגם הם במצב כמו שלי אבל הם לא רוצים ללכת לצבא. אני כן רוצה כי אני חשוב שבצבא זה מקום שאני יכול להשתקם ולעשות שהו עם עצמי בחיים. לא היו לי אף פעם בעיות עם משטרה או משהו כזה.ההיתי פעם אצל עובדת סוציאלית אבל היא לא עזרב הכלום חבר שלי אמר לי שאפשר לכתוב פה ולשאול על הבעיה שלי.הוא גם אמר לי שיש כל מיני ארגונים שעוזרים בגיוס.אני דווקא רוצה להתגייס וחושב שגם יכול לעשןת משהו טוב בשביל המדינה
אם אתם יכולים לעזור אני מאוד מודה לכם.
ולדי
רינה מנהלת פורום
מתנדב ער"ן

תשובה ליפעת

הודעהעל ידי ערן תמיכה 7 » 10 פברואר 2015, 20:45

שלום יפעת!
שמחה שפנית אלינו לגבי האח של חברתך הטובה. כפי שכתבת ברגישות רבה הוא אכן נער בסיכון שהסביבה הקרובה (ההורים, בית הספר) לא מצליחה להתמודד עמו להיענות לצרכיו. האב כמו שתיארת אותו מתוסכל מאוד מאבהותו ואינו מבין מה קרה לבנו החכם והמצליח. במקום לבקש עזרה הוא גורם לבנו להתרחק מהבית ולחפש קבוצת שייכות שתהווה עבורו תחליף למשפחה. בד"כ בני נוער שנשרו ממסגרת חינוכית ונמצאים בניתוק מוצאים חב'רה "ממש לא טובים" שמשדלים אותם להצטרף אליהם ויחד הם מובילים להתנהגות עבריינית.
נראה שאחותו משמשת נקודת אור עבורו וטוב שהוא יכול לשתף אותה בקשייו ולראות בה מקור תמיכה. חשוב מאוד שהיא תמשיך להיות אוזן קשבת עבורו והייתי מציעה גם שתנסה לדבר על לבו של האב (לא תיארת את היחסים עם האם) שילכו יחד לייעוץ או טיפול פסיכולוגי.
לגבי הנער: בכל עיר יש מרכזים שמטפלים בבני נוער נושרים ועוזרים להם לחזור למסגרת נורמטיבית בקהילה. חלק מהמסגרות משלבות לימודים ועבודה, חלק מספקות עבודה במפעל תעסוקתי-טיפולי וחלק מזמינות את הנער לתוכנית הזדמנות שנייה של לימודים והכנה לבגרות.
גם המוטיבציה שלו להתגייס מאוד מעודדת כיוון שאני מניחה שאם יש לו שאיפות וחלומות הוא יהיה מוכן לעשות מאמצים כדי להגשים אותם. שוב, שיחות עם אחותו, ליווי פיזי שלה למרכז נוער יכולים מאוד לעזור לו ולתת לו תחושה שאינו לבד.
אינני יודעת היכן גר הבחור אך הייתי פונה למחלקת הרווחה בעיר בה הם גרים ומבקשת להיפגש עם עובד קידום נוער (או עו"ס בלישכה שעובד עם נוער) כך חברתך תדע מהם הפרויקטים המוצעים בעיר לנער נושר ותציע לו להצטרף לאחד מהם.
קיימים שלושה מרכזים גדולים לנוער ומאוד איכותיים בשלוש ערים מרכזיות:
בירושלים: "אתנחתא"
בתל-אביב: "מקום אחר"
בב"ש : העוגן הקהילתי.
לגבי הצבא: כרגע אין מה לחשוש, חשוב למצוא לו מסגרת השתייכות כמה שיותר מהר ואפשר/רצוי לצרף אותו לפרוייקט הכנה לצה"ל "אחרי" או "כושר קרבי".
תודה שפנית אלינו יפעת, משמח לדעת שיש חברות טובות ואיכפתיות כמוך
עדנה
ערן תמיכה 7
מתנדב ער"ן

תשובה לולדי

הודעהעל ידי ערן תמיכה 7 » 10 פברואר 2015, 21:42

שלום לך ולדי יקר
תודה שבחרת לשתף בפורום בקשייך. אני מבינה שאינך לומד כבר יותר משנה ועברת מספר בתי ספר בהם לא הצליחו להיענות לצרכיך. אתה לא הנער היחיד שלא מסתדר עם בית ספר ונושר מהלימודים. אני פוגשת בני נוער רבים כמוך שמספרים לי על קשייהם ועל תחושת הכישלון שחוו בבית הספר שבו למדו. לצערי מערכת החינוך לא תמיד יודעת לראות את הפוטנציאל הטמון בכל נער ונערה, לא תמיד מתאמצת להתאים עצמה לכל תלמיד ותלמיד, מוותרת על תלמידים טובים ומוכשרים ובוחרת בפתרון של הנשרה והוצאה מחוץ למסגרת החינוכית.
סיפרת קצת על הוריך. גיל ההתבגרות אינו גיל שקל להורים להתמודד עמו וממה שאתה מתאר הוריך שהיו רוצים לראותך לומד ומסיים בגרויות, משדרים שהם מאוכזבים ומיואשים ממך. נראה כי קשה להם והיה מתאים שיפנו לייעוץ/טיפול על מנת שיוכלו לקבל אותך כפי שאתה ולתמוך בך ובגיוסך לצבא. אני בטוחה שהם הורים שאוהבים אותך ומאוד דואגים לך אך לא יודעים כרגע איך להתמודד אתך ולעזור לך מסגרת מתאימה .
אני שמחה שאתה חושב על גיוס לצבא ואני חושבת שיכול להיות לך מאוד טוב ומאתגר במסגרת הצבאית. אתה נשמע בחור נבון חדור מוטיבציה ורצון לתרום ומרגש לפגוש נער כמוך!
אינני יודעת מה הפרופיל שלך, ק"הס והקב"א אך אינני רואה בעיה בכך שיגייסו אותך. אני מציעה לך לפנות לפרויקט "אחריי! לצבא" שבמקום מגוריך. זוהי תכנית הכנה לצבא שמטרתה להגביר את הנכונות והמוכנות לשירות צבאי משמעותי בקרב בנים ובנות בגילאי 16-18 זאת מתוך אמונה כי שירות משמעותי בצה"ל הוא מפתח להצלחה בחיים האזרחיים. מניסיוני המדריכים בתוכנית מקצועיים ומאוד מנוסים והמסגרת מקנה תחושת שייכות וכלים להתמודדות עם משברים.
מחזקת את ידך ומאחלת לך הצלחה
עדנה
ערן תמיכה 7
מתנדב ער"ן

קשיים עם אחי בן 15

הודעהעל ידי רינה מנהלת פורום » 10 פברואר 2015, 22:05

שלום
אני רוצה לשאול עוד משהו בקשר לאח שלי. הוא בן15 ונמצא בבית. אבל עם ההורים יש הרבה בלאגאנים.הוא לא מסתדר איתם אבל בבית ספר הוא ממש לומד טוב כי יש לו ראש טוב והוא אוהב ללמוד לא כמוני.אבל בגלל הבעיות בבית הוא רוצה ללמוד בשנה הבאה בכתה י' בבית ספר עם פנימיה. אני לא חושב שההורים יסכימו גם כי זה בטח עולה הרבה כסף. יש לך איזה רעיון?
ולדי
רינה מנהלת פורום
מתנדב ער"ן

תשובה של ד"ר עדנה גרין לולדי

הודעהעל ידי רינה מנהלת פורום » 10 פברואר 2015, 22:13

שוב שלום ולדי
עניתי לך בפורום ואני שמחה שאתה שוב כותב לי. אני מבינה גם אחיך מתבגר ולהוריך קשה עמו. אתה מאוד מחמיא לאחיך ואני רואה כמה אתה אוהב, מעריך ודואג לו. כל הכבוד!
כפי שכתבתי קודם ואתה מחזק זאת בפנייה הזו, להוריך כנראה קשה עם שניכם, כל אחד וסיבותיו. אני מציעה שאחיך יבקש עזרה של מחנכת/יועצת בית הספר בו הוא לומד. היא יכולה לזמן את הוריך למספר פגישות וקצת לעזור לכם לחיות את היומיום באופן שלא יהיו "בלאגאנים" ושיהיה לכם טוב בבית האחד עם שני. היועצת גם יכולה לחשוב עם ההורים ועם אחיך על פנימייה טובה למצטיינים. אם לאחיך יש ציונים טובים הוא יכול לקבל מלגה לשהות בפנימייה ולהוריך זה לא יעלה כסף. אבל אל תלך כל כך רחוק! קח יוזמה ודבר עם אחיך על פניה לגורם מקצועי בבית הספר או למחנכת הכיתה אם יש לו קשר טוב עמה. אתם לא היחידים שלהורים קשה אתם ולכם קשה עם ההורים אך יש לכך פתרון! בואו תנסו ותמיד אתה מוזמן לפנות אלי שוב. אשתדל לכוון ולהוביל לפתרונות נוספים.
עדנה
רינה מנהלת פורום
מתנדב ער"ן

Re: ד"ר עדנה גרין על דרכי סיוע לנוער במצוקה

הודעהעל ידי KennethHamilton » 25 אוקטובר 2017, 10:02

Your parents seem to have a hard time with both of you, each with its own reasons. I suggest that your brother ask for help from the teacher.
KennethHamilton

חזור אל ער"ן - פורום פתוח

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: גאולה!, מישהי אחת, משורריחף ו 17 אורחים